Juli – dešavanja

Korisnici Narodne i univerzitetske biblioteke „Derviš Sušić” Tuzla izabrali su najčitanije knjige za mjesec juli 2009. godine. Autobiografska knjiga predsjednika SAD-a Baracka Obame – „Snovi moga oca ” impresionirala je čitaoce tuzlanske biblioteke, tako da je ovo najčitanija strana literatura u biblioteci „Derviš Sušić”. Knjiga „Dečko, dama, kreten, drot”, hrvatskog književnika Ede Popovića, izdvojila se kao najčitanija knjiga iz regiona za mjesec juli 2009.

MJESEC JULI 2009.

Strana literatura za odrasle

  • Barack Obama – „Snovi moga oca”
  • Bojam Ilkullu – „Zapisi iz harema”
  • Orhan Pamuk – „Bijela tvrđava”
  • Haruki Murakami – „Tvrdo kuhana zemlja čudesa i kraj svijeta”
  • Chantal Thomas – „Posljednje zbogom kraljici”

O knjizi Baraka Obame „Snovi moga oca “:

Barack Obama izabran je za predsjednika SAD-a 4. novembra 2008. Autor je i New York Times bestselera „Odvažnost nade : Razmišljanja o obnavljanju američkog sna”.
Sin crnog Afrikanca i bijele Amerikanke, Barack Obama imao je samo dvije godine kad je njegov otac napustio porodicu. Mnogo godina kasnije, Obama dobija telefonski poziv iz Nairobija: njegov otac je mrtav. Ova iznenadna vijest pokreće jedno emocionalno putovanje; Obama je odlučan da sazna istinu o životu svoga oca i pomiri svoje podijeljeno rasno nasljeđe. „Snovi moga oca” je nezaboravna knjiga, koja ne samo da rasvjetljava Obamino putovanje i potragu za vlastitim identitetom, nego i univerzalnu želju da razumijemo našu povijest i ono što nas čini ljudima koji jesmo. Knjiga je napisana kada je Obama imao trideset tri godine.

Literatura za odrasle:

  • Edo Popović – „Dečko, dama, kreten, drot”
  • Nura Bazdulj – Hubijar – „Amanet”
  • Gordana Kuić – „Balada o Bohoreti”
  • Nikola Mihaljević – „Gorki tragovi”
  • Aleksandar Hemon – „Ljubav i prepreke”

O knjizi Ede Popovića „Dečko, dama, kreten, drot”:

Ambijent Novog Zagreba i tragikomična hrvatska stvarnost isprepliću se u ovom romanu. Niko je veteran ˝Dinamova˝ sjevera koji se upravo vratio iz zatvora. Darko je mladić koji traži svoje mjesto pod suncem u podzemnoj ˝eliti˝, a Maša je prostitutka koja je pobjegla iz javne kuće. U romanu se pojavljuje i Folo, načelnik policijskog odjela kojemu kolege smještaju aferu. Vječita ljudska potraga uz elemente kriminalističkog žanra i crne kronike ali i mogućnost ljubavi i prijateljstva sadržani su u ovom romanu.

Dječija literatura

  • Francesca Simon – „Grozni Gaša i tajni klub”
  • Vladimir Bakarić – „Stari grafiti”
  • Knister – „Čarobnica Lili i čarobni mač”
Preskoči na sadržaj