Zavičajna zbirka Narodne i univerzitetske biblioteke „Derviš Sušić“ Tuzla čuva bogatu zbirku objavljenih naslova akademika Ivana Soklića
Na današnji dan, 23. oktobra 1917. godine u Sarajevu, rođen je Ivan Soklić. U rodnom gradu je završio osnovnu i srednju školu, a Filozofski fakultet (Prirodnjačka grupa) 1939. u Zagrebu. Na istom univerzitetu stekao je zvanje doktora nauka 1947. godine. U Sarajevu je početkom pedesetih godina radio kao docent na Filozofskom fakultetu, na nastavnom predmetu Geologija i paleontologija. U Tuzlu je došao da istražuje naftu u Požarnici. Kao afirmisani geolog bio je osnivač Rudarskog fakulteta u Tuzli 1958. godine. Bio je prvi profesor geologije tek osnovanog Rudarskog fakulteta u Tuzli. Poznat je njegov angažman na osnivanju pojedinih geoloških katedri, a kasnije i Odsjeka za primjenjenu geologiju.
Za dopisnog člana Akademije nauka i umjetnosti Bosne i Hercegovine izabran je 1973. godine, a od 1978. bio je njen redovni član. Brojni naučni radovi akademika Ivana Soklića uglavnom tretiraju geološku evoluciju bosanskih bazena tercijarne starosti. Njegovi radovi prevođeni su unutar brojnih naučnih časopisa širom svijeta. Naučni rad akademika Soklića o paleontološkim i biostratigrafskim odlikama sarmata sjeveroistočne Bosne objavljen je 1962. godine u ediciji National Science Foundation iz Vašingtona. Posebnu pažnju akademik Ivan Soklić posvetio je tektonici Tuzlanskog bazena. U okviru istraživačke studije „Tektonsko – strukturni oblici Tuzlanskog bazena i Majevice“ (1986.), objavio je geološku kartu bazena. Zavičajna zbirka Narodne i univerzitetske biblioteke „Derviš Sušić“ posjeduje bogatu kolekciju naslova autora Soklića; pored monografskih publikacija, značajan broj separatnih izdanja, te članake koji su objavljivani unutar relevantne časopisne produkcije.
Iz bogate zbirke objavljivanih radova posebno je važno izdvojiti publikacije „Hronologija tektonskih pomjeranja u Dinaridima u toku mezozoika i kenozoika“, kao i naslov u izdanju ANUBiH „Fosilna flora i fauna Bosne i Hercegovine“, a riječ je o djelu koje prema sudu eminentnih geologa predstavlja dragocjen i jedinstven naučni rad ne samo za Bosnu i Hercegovinu, nego i širi prostor regiona.